Akne izi Tedavisi

Akne izi Tedavisi

Akne izi Tedavisi; Akne izi, akne izleri ve akne lekeleri tedavisinde Yeni Yaklaşım Fraksiyonel Lazer Tedavisi;

Akne izleri birçok insanın ergenlik sivilcelerinin ardından yaşadığı önemli bir sorundur. Akne izleri tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlayan karbondioksit fraksiyonel lazerler önemli bir çözüm seçeneğidir. Karbondioksit fraksiyonel lazer akne izlerinin derinlerine kadar indiğinden diğer yöntemlere göre etkili bir tedavi aracı haline gelmiştir. Sivilce izlerinin karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisinde Türkiye’nin seçkin klinikleri ve Uzman doktorlarından bizim önerdiklerimiz aşağıda bulabilirsiniz.

Akne izi Tedavisi - fraksiyonel lazerle akne izi tedavisi
Akne izi Tedavisi – fraksiyonel lazerle akne izi tedavisi

Akne izi

Akne izleri kozmetik açıdan rahatsız vericidir. Akne izi gibi izlere tıpta scar adı da verilmektedir. Akne izleri kötü ya da aşırı iyileşme süreci sonrası oluşurlar. Bu nedenle akne izleri normal dokudan farklıdırlar. Akne izleri cildin bütünlüğünü bozar ve kozmetik sorun oluştururlar.

Akne izi yüzeyden kabarık, yüzeyden çökme şeklinde bazen de ciltte derin akne lekeleri şeklindedir. Akne izi tedavisinde günümüze kadar birçok yöntem denenmiştir. Akne izi için kremler, ilaçlar, enjekte edilebilen ilaçlar hatta cerrahi yöntemler uygulanmıştır. Fakat akne izi tedavilerinin hiçbiri yeterli başarı oranlarına sahip değildir. Bu nedenle akne izine çözüm arayışları devam etmiştir. Akne izinde tedavinin zor olmasının nedeni iz dokularının içinde bulundurdukları doku elemanlarının farklılığından kaynaklanmaktadır. Kollojen dokulardan zengin olan bu dokuları yok etmek gerçekten zordur.

Fraksiyonel lazerler aslında ablatif lazerler olarak bilinen yani ciltte kontrollü hasar oluşturan lazerlerin devamı olarak ortaya çıkmıştır. Bu lazer sistemi diğer lazerlerden farklı olarak atış yapılan alnın tümüne değil bir kısmına etki eder. Teknoloji bölümünde de bahsedildiği gibi bu parsiyel ya da fraksiyonel etki bir bölüm dokuyu eritirken bir bölüm dokuyu sağlam bırakır. Etkilenen alan ve yanında etkilenmeden kalan alanlar milimetrik boyutlardadır. Ancak mikroskopta gözlenir dışarıdan fark edilmez. Her defasında bir alan etkilenirken arada kalan alanlar diğer sağlam doku tarafından hızla tamir edilir. Oluşan yeni doku içeriği normal ve genç bir dokudur. Böylece izler her seansta azalmış olur. Seansların arası yaklaşık 1 ay‘dır. Duruma göre 2-6 seans sivilce izi yani akne izi için fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi genelde yeterlidir.

Akne İzi Tedavisinde Bilimsel Kanıtlar

Bilimsel Çalışmalar sivilce izi fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi ile ilgili çok başarılı sonuçlar elde edildiğini göstermektedir. Özellikle yapılan dijital fotoğrafların çalışmaya hiç katılmamış dermatoloji uzmanları tarafından kontrol edildiği çalışmalar oldukça çarpıcıdır. Yapılan bu çalışmalarda sivilce izi tedavisinden önce dijital fotoğraf çekilir.

Tedavinin bitiminde ve 6 ay kadar sonra tekrar fotoğraflar çekilerek ciltteki değişimler gözlenir. Bu fotoğraflar çalışmaya hiç katılmamış ve hastaya hangi tedavi uygulandığını bilmeyen doktorlar tarafından önce ve sonrası fotoğraflar incelenir. İyileşme düzeyini belli yüzdeler belirterek bildirmeleri istenir. İşte bu çalışmalarda başarı oranlarının çok yüksek olduğu gösterilmiştir. Ayrıca hastalarla yapılan hastaların kendi ciltlerini değerlendirdikleri ve puanladıkları çalışmalarda yapılmıştır. Hastanın cildini daha iyi görmesi ve daha iyi hissetmesi oranı neredeyse en yüksek yüzdelere ulaşmaktadır. Bu objektif çalışmalar karbondioksit fraksiyonel lazerin sivilce izi tedavisinde başarılı bir tedavi seçeneği olduğunu net olarak göstermektedir. Daha fazla bilgi için önerilen merkezleri arayınız.

1 thought on “Akne izi Tedavisi

  1. Pingback: 1 Sivilce izleri Lazer Tedavisi - 2 Akne Lekeleri Lazer Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir