AKNE LEKELERİ

Akne Lekeleri – Sivilce Lekeleri

Akne lekeleri, Sivilce lekeleri için etkili tedavi; Karbondioksit fraksiyonel lazer!

Akne lekeleri lazerle akne lekesi tedavisi
Akne lekeleri lazerle akne lekesi tedavisi

Akne – Sivilce lekeleri izlerle birlikte daha çok olmak üzere iz olmadan da gözlenebilir. Lekeler vücudun iltihaba verdiği yanıt sonrası oluşur. Cildimizde sivilceler iltihaplandığında bölgeye çok sayıda savunma hücresi gönderiler. Bu hücrelerin yaptığı salgılar kimyasal reaksiyonlar oluşturur. Bir dizi reaksiyon sonrasında ciltte sivilce – akne lekesi ve izleri oluşur. Biz buna tıpta post inflamatuar hiperpigmentasyon diyoruz. Akne – sivilce lekesi ilk başta genelde mor ve kırmızının çeşitli tonlarındadır. Olay eskidikçe renk koyulaşır ve kahve renkli sivilce – akne lekeleri oluşur.

Akne izleri

Akne izleri inatçıdır ve tedavisi zordur. Fakat izler eski bile olasa günümüzde bu problemi hızla çözebilen yöntem fraksiyonel lazerlerdir. Fraksiyonel lazer uygulamasından sonra ilk seanstan itibaren renkleri açılmaya başlar. Her seansta koyulukları azalarak renk normale döner. Akne – sivilce lekelerinin genellikle izlerle beraber bulunması ve izlere en etkili tedavinin fraksiyonel lazer olması nedeniyle en çok tercih ettiğimiz yöntem fraksiyonel karbondioksit lazerdir. İzin durumuna göre 1-6 seans uygulanabilir. Bu koyu renkli lekelerin ne kadar zamandır var olduğuna bakılmaksızın etkili olan nadir tedavilerden biridir.

Lazerle Akne Lekeleri Tedavisi

Karbondioksit fraksiyonel lazerler akne lekelerinin her seansta bir miktar açılmasına yardımcı olur. Bu lekeler derinlere yerleşimli olduğundan krem ve ilaçların etkili olması güçtür. Fraksiyonel lazer ise yeterli derinliğe ulaşarak lekelerin re organize olmasına yardımcı olur. Cildin derin tabakasında bulunan kök hücrelerini uyarır. Bu sayede oluşmuş anormal reaksiyon yavaş yavaş düzelir. Seans sayısı bazı durumlarda artsa da kişisel farklar daha erken sonuç alınabileceğini de göstermektedir.

Karbondioksit fraksiyonel lazer akne tedavisi şöyle yapılır: Uygulanacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür. Yaklaşık 45 dakika bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra genellikle tüm yüze yaygın lekelenme varsa tüm yüz lazer ile taranır. Çok sınırlı bir alan ise sadece lekenin üzeri lazerle taranır. İşlem sonrası ciltte kabuklanma beklenen bir durumdur. Bir hafta içinde kabuklar dökülür ve daha açık renkli ve lekesi azalmış bir cilt oluşumu başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir