Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi hakkında detaylı bilgi vermeden önce sivilce nedir, nasıl oluşur? Sivilce için en güncel tedavi nedir? sorularını yanıtlayalım.

Sivilce Nedir, Sivilceler nasıl oluşur?

Ergenlikte artan erkeklik hormonları ciltte sebum adı verilen salgının artmasına sebep olmaktadır. Sebum yağ bezlerinden salgılanan ve deriyi nemli tutan dış etkenlerden koruyan bir salgıdır. Normal miktarda salgılanması gerekli ve fizyolojik yani normal bir durumdur. Fakat aşırı salgılandığında yağ bezlerinin kanallarını tıkar. Tıkanan yağ bezi salgısı cilde atılamaz ve birikir.

sivilce oluşumu şematik görünüm
sivilce oluşumu şematik görünüm

Komedon Nedir?

İlk bulgu olarak komedon ismi verilen siyah noktalar oluşur. Bu tıkaç ilerleyen aşamalarda daha gözle görünür duruma gelir. İçerde biriken sıvı bazen burada kistlerin oluşumuna ve ileri akne formlarının oluşmasına neden olur. Yağ bezlerinin tıkanması bu bölgenin hava almasını bozar ve havsız kalan bu bölümde akne mikroplarının çoğalmasına neden olur. Oluşan bu durum iltihaba neden olur. İltihaplı sivilceler genelde yüzeyden kabarık ve kırmızı gözlenir. Sivilceler oluşan iltihap nedeniyle şişer yani tıp dilindeki adıyla ödem oluşur. Ödem bu bölgedeki kanlanmayı azaltır ve vücudun savunma hücrelerinin bu bölgeye gelmesi daha da zorlaşır. Sivilceler tedavi edilmezse bu durum ilerler ve ciddi akne formları oluşur.

Sivilceler İçin Antibiyotik Tedavisi

Sivilce tedavilerinde oldukça etkin ilaçlar ve antibiyotikler mevcuttur. Bu nedenle sivilceleriniz ileri aşamalara gelmeden bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Sivilce tedavilerinde oldukça etkin ilaçlar ve antibiyotikler mevcuttur. Bu nedenle sivilceleriniz ileri aşamalara gelmeden bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Sivilce Tedavisi, antibiyotiklerle Sivilce Tedavisi
Sivilce Tedavisi, antibiyotiklerle Sivilce Tedavisi

Tedavi edilmeyen sivilceler izlere neden olur. Bu izler yukarda bahsedildiği gibi iltihap ve ciltte oluşan kistik yapılar nedeniyle oluşabilir. Bazen yanlış uygulamalar, gereksiz kozmetik uygulamaları ve ne olduğu ve tıbbi kanıtı olmayan bitkisel tedaviler sivilceleri daha da ağırlaştırabilir. Bu nedenle lütfen konunun uzmanı olan dermatologlardan başkasına başvurmayınız.

Sivilce klinik çalışmalar ve Diğer Makaleler, Sivilcelerin Tedavisi

Sivilce şiddetine göre tedavi belirlenmektedir. Hafif akne formları yüzeysel tedavilerle tedavi edilebilir. Akne tedavisinde kullanılan kremlerin içinde aşağıdaki maddeler bulunmaktadır.

  • Retinoidler
  • Azelik asit
  • Laktik asit
  • Glikolik asit
  • Salisilik asit
  • Çeşitli meyve asitleri
  • Benzol peroksit

Benzol peroksit cildin yağ üretimini azaltır. Genelde yatmadan önce uygulanır. Resorsinol ve sülfür antibiyotikler ile beraber kullanılır. Bu işlem iltihaplı püstül, siyah noktaları azaltır.

Eğer birçok iltihaplı sivilce ya da kistik sivilceler varsa mutlaka ağızdan antibiyotiklerde alınmalıdır. Kronikleşmiş yani uzun süredir devam eden kistik sivilcelerde tedavi için lokal uygulanan steroidler kullanılabilir.

Sık tekrarlayan sivilcelerde mutlaka antibiyotikler kullanılmalıdır. Bazen antibiyotikler uzun dönem kullanılabilir.

Akneye aşırı testosteron hormonunun katkıları bilindiğinden hormonu düşüren tedaviler örneğin doğum kontrol hapları kullanılabilir. Fakat tüm doğum kontrol hapları sivilceye iyi gelmez hatta bazıları sivilceye sebep olabilir.

Accutane Sivilce Tedavisi

Accutane (isetretinoin) ağızdan alına bir tedavidir. Özellikle kistik ve ciddi sivilce durumlarında oldukça faydalıdır. Accutane kullanımında karaciğer üzerine etkileri takip edilmelidir. Gözde kuruluk, ciltte hassasiyet görülebilen yan etkilerdendir.

Gebelerde tedavi verilemediğinden sivilcelerle başa çıkmak zor olabilir. İlaçlar gebelerde doğumsal sorunlara yol açabilir.

Sivilce İçin Krem, Jel Tedavisi

Sivilce tedavisinde kullanılacak ilaçlar deriye üstten sürülecek jeller, kremler gibi olabilir. Ağızdan kullanılan antibiyotikler veya vitamin A deriveleri gibi ilaçlarda vardır. Bu tedavileri kişinin sivilcesinin şiddetine ve yaygınlığına göre planlayarak veriyoruz. Sivilce tedavisinde özellikle üstten sürme kremlerin ciltte tahriş, kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilecekleri bilinmelidir.

sivilce tedavisi
sivilce tedavisi

Cildinde hassasiyet olanlarda, güneşe karşı hassasiyet artabilir. Bu nedenle beraberinde cildi kurutmayacak, yan etkileri önleyecek bir takım kozmetik ürünler kullanılması tavsiye edilir. Ağızdan kullanılan ilaçlarda da deride kuruma, samlarda, burunda, ağız içinde kuruma gözlenebilir. Özellikle ağızdan kullanılan antibiyotikler güneşe karşı hassasiyet yaratabilir. Buna bağlı ciltte lekelenmeler gözlenebilir. Bunlar hastaların bilmesi gereken önemli noktalardır. Tedavi buna göre planlanır.

Sivilceler çeşitli derecede gözlenirler. Bazen çok yoğun bazen tek tük görülebilir. Özellikle yağ bezlerinin yoğun ve çok çalıştığı yüz, boyun, sırt, üst kol, omuz, sırt ve göğüste gözlenir.

Sivilce Çeşitleri

Tıkalı gözenekler, uçları siyah ve beyaz olabilir. Papül yani yüzeyden kabarık oluşumlar. Püstül yani kabarık, kızarık oluşumlar ucu iltihaplı olabilir. Kistler cilt altından başlayıp yüzeyi kabartan içi iltihap ya da sıvı içeren kistler.

Sivilcelerin en hafif formu ucu siyah ya da beyaz olan sivilce görünümüdür. Bu durumdayken sivilcelerin tedavisi çok kolaydır. İltihaplandığında ya da kistik sivilce formları oluştuğunda tedavi çok güçtür.

Akne Nedir?

Akne ya da sivilce olarak bilinen cilt sorunu tüm ergenlik çağındaki gençlerin %85 kadarını etkileyen bir sorundur. Tıkanmış gözenekler, ağrılı kabartılar, cilt altında şişlikler şeklinde gözlenirler. Özellikle vücudun yüz, boyun, omuz, sırt, göğüs ve üst kol civarında gözlenirler.

Sivilcelerin nasıl oluştuğunu anlamak için öncelikle cildin nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Cilt altında bulunan yağ bezleri küçük kanalcıklar ile cilde açılan küçük kesecikler şeklindedir. Ergenlik döneminde androjen hormonu adıyla bilinen testosteron seviyesi vücutta artar. Artan hormon seviyesi yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olur. Yağ bezleri aşırı yağ ve sebum salgılamaya başlar. Aşırı sebum salgısı ve dökülen hücrelerle yağ bezlerinin ağzı tıklanır. Tüm bu olaylar bu bölgede bakterilerin özellikle sivilce bakterisi olarak bilinen propionibacterium akne bakterisinin üremesine neden olur.

İltihaplanan ve içi dolan yağ bezleri ciltte kızarık kabarcıklar oluşturur. Bu kabartıların uçlarında siyah noktalar ya da beyaz iltihaplı uçlar gözlenir. Bu nedenle burçların açılması için bölgenin temiz tutulması önemlidir.

püstül

Bakteriler işin içine karışmış ise püstül formasyonu oluşur. Bu durumda ucu iltihaplı ve kırmızı sivilceler gözlenir. Tıkanma uzun sürer ve derinlerde devam ederse kistik oluşumlar oluşur. Kist formasyonu ağrılı olabilir. Cilt altında yumrular oluşturabilir.

Hormonal durumu etkileyen doğum kontrol hapları, adet düzensizlikleri, gebelik sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Saç boyaları, yüz kremleri, kozmetikler, yağlı saç kremleri yağ bezi kanallarını tıklayarak sivilce oluşumuna neden olur.

Elbiselerde bazen sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle göğüs ve sırtta sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Spor sırasında aşırı terlemede yağ bezi ağzının tıkanmasına neden olabilir. Stres ciltte yağ üretimini tetikleyerek sivilce oluşumuna neden olabilir.

Güneş Sivilcelere Yararlı mı?

Güneş ya da solaryumun sivilceye hiçbir yararı yoktur. Tam tersine zararı olabilir. Çünkü başlangıçta güneş yada solaryum, deriyi kalınlaştırdığı için sivilcelerin üzerinin örtülmesine neden olur. Daha sonrasında sivilcelerde alevlenmeye neden olur. Bunun yanında güneşteki ultraviyole ve solaryum deri yaşlanmasına neden olur. Ayrıca bu etkenler deri kanseri ve deri kanseri öncüsü hastalıklara neden olur. Bu nedenle solaryum ve güneşten olabildiği kadar uzak durulmalı ve korunmalıdır.

Üstten sürülen krem ya da ilaçlar etki ettikleri yola göre farklı sınıflarda sınıflandırılmaktadır. Sivilce kremleri günde bir veya iki kez cildi iyice temizledikten sonra yirmi dakika beklenip sürülür. Kremler cilde ince bir tabaka halinde sürülür. Kremlerin aşırı şekilde sürülmesi sanılanın aksine etkiyi arttırmaz. Ağızdan kullanılan ilaçlar ise iki ana gurupta değerlendirilmektedir. Bir tanesi antibiyotikler diğeri ise vitamin A derivesi olarak bilinen ilaçlardır.

Özellikle kadın hastalarda beraberinde hormonsal bir bozukluk var ise hormonsal tedavi ilaçları da kullanılır. Ağızdan kullanılan ilaçlar içinde antibiyotikler güneşe hassasiyeti arttırabilir. Bazen bu ilaçlar mide hassasiyetine neden olur. Vitamin A ile ilgili ilaçlar ise ciltte kuruma, gözde kuruma, ağız ve boğazda kuruma yapabilir. Bu tür ağızdan kullanılan ilaçlar uzun süreli kullanıldıklarından vücutta yan etkiler yapabilir. Bu nedenle uygun kan tetkikleri yapılarak 2 ayda bir kontrol edilmelidir.

Lazerle Sivilce İzleri Tedavisi Acıbadem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir