Fraksiyonel karbondioksit lazer

Fraksiyonel karbondioksit

lazer (CO2)  nedir?

Fraksiyonel karbondioksit lazer; Karbondioksit Fraksiyonel lazer her türlü iz ( sivilce, yara, çatlak izi gibi ) tedavisinde ve cilt gençleştirmede kullanılan cerrahi gerektirmeyen yeni bir lazer teknolojisidir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer
Fraksiyonel karbondioksit lazer

Daha önceleri geleneksel CO2 lazer ile cildin üst tabakası tamamıyla soyularak, cildin alt tabakasının kendisini yenilemesi amaçlanıyordu. Ancak bu yöntemde iyileşme sürecinin uzun olması, ayrıca ciltte uzun süreli kırmızılık, leke gelişimi ve enfeksiyon riski gibi yan etkiler mevcuttu. Son yıllarda yeni bir teknoojiyle fraksiyonel lazerler geliştirildi, hem iyileşme süresi kısaldı, hem de yan etki riski minimuma indi. Fraksiyonel lazerlerin içinde uzun dalga boyu nedeniyle en etkin olanı karbondioksit fraksiyonel lazerlerdir.

Karbondiolsit Fraksiyonel lazer teknolojisinde lazer ışınları 120-300 mikron çapında ince lazer ışınları şeklinde atış yapar. Böylece derinin alt tabakalarına kadar uzanan silindir şeklinde termal hasar kolonları oluşturulur. Bu hasarlanan kolonların çevresindeki deri sağlam kalır, bu sağlam dokudan iyileşme süreci başlatılır, yeni kollajen üretimi uyarılır.

 

Fraksiyonel karbondioksit lazerin kullanım alanları nelerdir?

Sivilce izlerinin hafifletilmesi, Ameliyat ve diğer yara izlerinin azaltılması, Cilt çatlaklarının azaltılması, Ciltte yenilenme ve gençleştirme, İnce kırışıklıkların giderilmesi, Cilt tonundaki farklılıkların giderilmesi, Yaşlanmaya bağlı lekelenmelerin azaltılması, Geniş gözeneklerin sıkılaştırılması karbondioksit fraksiyonel lazerin en çok kullanıldığı alanlardır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer yukarıda sayılan nedenlerin tedavisinde yüz dışında boyun, göğüs, eller, kollar ve bacaklar ile tüm vücut derisinde uygulanabilen bir yöntemdir.

Hangi sıklıkta uygulma önerilmektedir?

Uygulama yapılacak nedene ve bölgeye göre önerilen seans sayısı 3-5, seans aralıkları 4-6 haftadır.

Başka bir uygulama ile beraber kullanılabilir mi?

Evet, özellikle PRP uygulamasıyla beraber kullanılması etkinliğini ve başarısını artırmaktadır.

Fraksiyonel CO2 lazer nasıl uygulanmaktadır? Ağrılı bir yöntem midir?

Karbondioksit fraksiyonel lazer Uygulaması sırasında yanma, iğnelenme veya ağrı hissedilebilir, uygulama yapılacak alana ve kişinin toleransına göre değişmektedir çoğunlukla uygulama öncesi cilt yüzeysel anestezik kremlerle kapatılarak uyuşturulur ve uygulama sırasındaki ağrı ve yanma azaltılır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer Yan etkileri var mıdır?

Karbondioksit fraksiyonel lazer Oldukça güvenli bir yöntemdir, koyu tenler de dahil olmak üzere tüm deri tiplerinde uygulama yapılabilmektedir. Uygulamanın hemen sonrasında ciltte güneş yanığına benzer bir kırmızılık, şişlik ve nadir olarak noktasal kanamalar olabilmektedir. Birinci günde ciltte lazer atış yerlerinde noktasal kabuklanmalar olur, 3-4 günde gerilemektedir. Yaklaşık bir hafta içinde cildin üst tabakası normal görünümüne kavuşur, ancak cildin alt tabakalarında yenilenme devam etmektedir. Kişi 3. günden sonra makyaj yapabilir.

Fraksiyonel CO2 lazerde seanslardan sonra ve seans aralarında mutlak şekilde güneşten korunmak gereklidir. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü güneşten oruyucu kremlerin günde birkaç kez tekrarlamaları gerekmektedir. Solaryumdan da mutlak şekilde kaçınılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir