Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer ile cilt yenileme yeni bir yöntemdir. Günümüze kadar uygulanan diğer cilt yenileyici lazerlere göre üstünlüğü derinin epidermis ve dermis isimli üst ve orta tabakasına kadar etki edebilmesidir. Fraksiyonel lazerler, lazer ışığının çok ufak sütunlar halinde bir elek misali deride termal ( ısı ) hasarı yaratması ve bunun sonucunda etkilenen bölgelerin buharlaşması ile etkili olur.

Fraksiyonel Lazer uygulaması uzman doktorlar tarafından yapılıyor
Fraksiyonel Lazer uygulaması uzman doktorlar tarafından yapılıyor

En etkili ve en derine inebilen fraksiyonel lazer CO2 fraksiyonel lazer olup, etki derinliği 250 mikrona kadar inebilir. Diğer fraksiyonel lazerlerde bu derinlik maksimum 50 mikron civarındadır. Uygulama sonrasında oluşan sütünlar halindeki ısı hasar alanlarına Mikrotermal Tedavi Bölgeleri denir. Fraksiyonel lazerlerde bu MTB alanlarının etrafındaki deri alanları sağlam kalır. Sağlam kalan deri ısı hasarı ile buharlaşmış MTB alanlarını hızla onarır. Bu onarım esnasında üst deriye ait lekeler giderilebilir, alt deride oluşan ısı hasarı bu bölgelerde ortalama %30 kollajenede hasar verir, bu süreç yeni kollajen oluşumunu tetikler.

Bu etki sonucu yara izi, kırışıklık ve sivilce izleri tedricen iyileşmeye başlarlar. Fraksiyonel lazer uygulamalarında açık renkli ciltler ideal vakalar olmasına rağmen, koyu tenli hastalarda da uygulanabilir. Göz çevresi hariç neredeyse vücudun tüm bölgelerinde, özellikle yüz, boyun, gövde ve kollarda uygulanabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda olabilecek rahatsızlık hissi lazerle epilasyon esnasında oluşan ani lastik çarpması gibi etkiye benzer. Bu rahatsızlık hissi arzu edildiğinde lokal anestetik kremler veya soğuk hava veren aletlerle giderilebilir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklık ve ödem, hafif soyulmalar ve bronzluk olabilir. Tüm bu durumlar en geç 1 hafta içerisinde tamamen geriler.

Fraksiyonel lazer uygulamalarında birçok açıdan sonuçlar çok yüz güldürücüdür. Yüzeysel ve derin sivilce izleri, yara izleri, hafif-orta derecede kırışıklıklar, vücutta oluşan striae distansea adı verilen çatlaklar ve lekeler giderilebilir. Ayrıca derin kırışıklık ve leke izlerinde de tatminkâr düzelmeler sağlayabilir. Uygulamalar ortalama 4-8 haftalık aralarla 3-6 seanslar halinde gerçekleştirilebilir.

Bu lazer hakkında daha fazla bilgi almak ve doktorlarımızla ön görüşme yapmak için iletişim formunu doldurmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir