Akne izleri, sivilce izleri tedavisi

Sivilce izleri tedavisinde yeni CO2 fraksiyonel lazer sistemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. CO2 (karbondioksit) fraksiyonel lazer ile sivilce izleri tedavisinde sadece 1 – 6 seans uygulama bile sonuç almak için yeterli olmaktadır. Erbiyum (Er Yag) fraksiyonel lazerlerden daha derine inerek önemli derecede derin etkide sağlayan CO2 fraksiyonel lazer birçok dermatolog tarafından tercih ediliyor.

sivilce izleri lazer tedavisi sonrası
sivilce izleri lazer tedavisi sonrası

Sivilce

Sivilce ergenlik çağında toplumun büyük kısmında gözlenen bir cilt hastalığıdır. Sivilceler bazen izler ve lekeler bırakarak iyileşir. Bu izler kalıcı olabilir ve kozmetik açıdan rahatsızlık verici düzeyde olabilir. Sivilce izleri için kremler, ilaçlar ve hatta cerrahi birçok yöntem denenmiştir. Sivilce izlerinin tedavisinde şimdilerde karbondioksit fraksiyonel lazerler kullanılmaya başlamıştır. Bu lazer uygulandığı alandaki hasarlı ve lekeli dokuyu rastgele eriterek yerine cildin orijinal dokusunu oluşturmasını tetiklemektedir. Yeni oluşan doku daha lekesizdir. Daha az pürüzlüdür. Cildin tonus ve gerginliği artmıştır. Tüm bunlar sivilce izlerinin azalmasına neden olur.

Sivilce izleri

Akneler yani sivilceler özellikle ergenlik çağı ile başlayarak tüm yaşlarda görülen bir cilt problemidir. Aknenin şiddetli olduğu durumlarda, tedavi edilmediğinde, ya da sıkılıp oynandığında iz bırakarak iyileşebilir. Akne izleri akne hastalığından sonra görülen kalıcı ve önemli bir kozmetik sorundur. Akne izleri yüzeyden kabarık ya da çökük gözlenir. Ciltte pürüzlü rahatsız edici bir görünüm oluşturur. Bazen sivilce lekesi yada akne lekesi diye adlandırılan şekilde görünüm oluştururlar.

Ciltte akne lekelerinin olduğu bu alanlarda genellikle koyulaşma vardır. Fraksiyonel CO2 lazer sistemi akne izlerinin yani sivilce izlerinin giderilmesinde günümüzde kullanılan en yeni ve en etkili yöntemlerdendir. Akne İzlerin derinlerine kadar inen mikro lazer atışları akne izindeki yada sivilce lekesindeki kötü iyileşmiş skar dokusunu nekroze eder ve buharlaştırır yani eritir. Bu gözle görünmeyen mikroskobik bir erimedir. Etraftaki cilt bu alanı hızla yeni ve sağlıklı doku ile örter. Bu sayede her seansta akne izleri, akne lekeleri yavaş yavaş azalır. Cildimiz yavaş yavaş akne izleri ve akne lekelerinden arınır. Sonuçların tatmin ediciliği bilimsel makalelerde de bildirilmektedir.

CO2 Fraksiyonel Lazer

Akne izlerinde karbondioksit fraksiyonel lazer kullanımı ile ilgili sayısız makale yayınlanmıştır. Tüm makalelerdeki ortak yön sivilce izlerinde fraksiyonel karbondioksit lazerlerin başarı ile kullanılabileceği yönündedir. Fraksiyonel lazerler ile yapılan bu çalışmalarda akne izleri ve akne lekelerinden muzdarip bir gurup hasta alınarak işlem öncesi ve işlem sonrası olmak üzere iki kez fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraflar çalışmadan hiç haberi olmayan dermatologlara gösterilmiştir.

Bu dermatologlara bu hastalara bir tedavi uygulandığı fakat tedavinin ne olduğu konusunda bilgi verilmemiştir. Dermatologların yaptığı yani dijital fotoğraflar üzerinden yaptığı değerlendirmelerde birçok kıstas uzman gözüyle hesaba katılmıştır. Sonuçta bu fotoğraflara bakarak bile %75-80’lere varan iyileşmelerden bahsedilebilmektedir. Sonuçlar bundan da iyidir çünkü dokunma ve ciltteki his bu çalışmaya ilave edildiğinde hasta memnuniyet oranları neredeyse %100’lere çıkmaktadır.
Akne, sivilce izi tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazer sistemi 1-6 seans uygulanmaktadır. Seans aralıkları uygulama kişisel olarak ayarlanabilir ama ortalama 1 aydır. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile sivilce izleri, akne izleri tedavisi için sitemiz, size aşağıdaki adresleri önermektedir.

Sivilce izleri ergenlik sivilceleriyle birlikte oluşan ve hayat boyu bizi rahatsız eden izlerdir. Bu izlerin tedavisinde kullanılan karbondioksit lazerler ile çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kimi çalışmalarda hasta memnuniyeti ve başarı oranları %90’ lara çıkmaktadır. Bizim bu izlerde önerimiz karbondioksit fraksiyonel lazerdir. Çünkü karbondioksit fraksiyonel lazer cildin derinlerine kadar etki edebilen bir lazerdir.

Sivilce izleri İçin Son Tedaviler

Sivilce izleri aslında yüzeyden görünen izler kadar cildin derinlerinde de bulunmaktadır. Sadece yüzeysel tedavi cildin derinindeki sorunları onaramaz. Bu nedenle, ciltte derinlere kadar inen ve cildi tam bir tabaka halinde etkileyerek iyileştiren karbondioksit fraksiyonel lazerler bizim sivilce izleri tedavisindeki birinci tercihimizdir. Bu lazer uygulamaları ayda bir kez yapılmaktadır. İzlerin ve cildin durumuna göre 6 seansa kadar uygulama sürmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi sivilce izi tedavisinin en iyi tedavi yöntemi arayışının sonucu olarak fraksiyonel lazerler ön plana çıkmış ve tüm dünyada hızla yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Ciltteki izler onarılırken tüm cilt dokusununda yenilenmesini sağlayarak cildin kalitesini arttıran bu yöntem ergenlikten sonra herkese uygulanabilir.

Fraksiyonel lazer cilde, 1 saat öncesinde lokal anestezik krem uygulandıktan sonra uygulanır. Cildin yüzeyinden uygulama yapılır. Seans aralıkları ortalama 1 aydır. Uygulama sivilce izlerinin durumuna göre 1-6 seans uygulanır. Seans aralarında ve öncesinde güneşten korunmak gerekir

Bilimsel Çalışmalar

Sivilce izleri tedavisinde bilimsel çalışmalar fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi ile çok başarılı sonuçlar elde edildiğini göstermektedir. Özellikle yapılan dijital fotoğrafların çalışmaya hiç katılmamış dermatoloji uzmanları tarafından kontrol edildiği çalışmalar oldukça çarpıcıdır. Yapılan bu çalışmalarda sivilce izi tedavisinden önce dijital fotoğraf çekilir. Tedavinin bitiminde ve 6 ay kadar sonra tekrar fotoğraflar çekilerek ciltteki değişimler gözlenir. Bu fotoğraflar çalışmaya hiç katılmamış ve hastaya hangi tedavi uygulandığını bilmeyen doktorlar tarafından önce ve sonrası fotoğraflar ayrılarak incelenir.

İyileşme düzeyini belli yüzdeler belirterek bildirmeleri istenir. İşte bu çalışmalarda başarı oranlarının çok yüksek olduğu gösterilmiştir. Ayrıca hastalarla yapılan hastaların kendi ciltlerini değerlendirdikleri ve puanladıkları çalışmalarda yapılmıştır. Hastanın cildini daha iyi görmesi ve daha iyi hissetmesi oranı neredeyse en yüksek yüzdelere ulaşmaktadır. Bu objektif çalışmalar karbondioksit fraksiyonel lazerin sivilce izi tedavisinde başarılı bir tedavi seçeneği olduğunu net olarak göstermektedir.